“Lekcje z ZUS” – projekt edukacyjny dla szkół ponadpodstawowych w ZSB

W listopadzie i grudniu, w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości,  klasy IITB wzięły udział w projekcie edukacyjnym dla szkół ponadpodstawowych „Lekcje z ZUS”.
Projekt powstał z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Lekcje z ZUS mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, uczyć zasad solidaryzmu międzypokoleniowego oraz dawać praktyczną wiedzę na temat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i spraw, które będą im towarzyszyły w dorosłym życiu.
W każdej klasie odbyły się cztery lekcje na temat zagadnień związanych z ZUS a uczniowie otrzymali materiały. Tematy lekcji to:

  1. Świadomy zawsze ubezpieczony;
  2. Co Ci się należy, kiedy płacisz składki;
  3. Renty i emerytury;
  4. E- ZUS, czyli firma pod ręką.

Celem lekcji było uświadomienie uczniów, czym naprawdę jest system ubezpieczeń społecznych, jakie niesie korzyści i jakie obowiązki. Ponadto zdobyta wiedza pozwoli uczniom na podjęcie słusznych decyzji dotyczących przyszłej ścieżki zawodowej. Dla tych, którzy planują założyć własną firmę doskonałym wsparciem była czwarta lekcja, z której dowiedzieli się m.in. jakie obowiązki wobec ZUS ma przedsiębiorca.
Zakończeniem projektu była Olimpiada pod hasłem „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się podczas próbnej olimpiady, która odbyła się 8 grudnia. Natomiast I etap szkolny, w którym wzięło udział 61 uczniów klasy drugiej technikum, odbył się 14 grudnia. Wszyscy uczniowie pisali w formie zdalnej identyczny test składający się z 20 pytań, w którym musieli wykazać się ogólną wiedzą na temat ubezpieczeń społecznych. Do etapu wojewódzkiego kwalifikuje się drużyna składająca się z trzech uczniów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów.
Uczniowie: Julia Ptak IITB1, Szymon Świder II TB3 oraz Bartłomiej Zubel IITB 4 osiągnęli bardzo dobre wyniki indywidualne, przechodząc do etapu drugiego.
Lekcje z ZUS z całą pewnością przygotują uczniów do późniejszego kontaktu z ZUS. Dzięki realizacji projektu uczniowie będą wiedzieli, czego mogą oczekiwać od ZUS, jak założyć i rozliczyć działalność. Są to informacje przydatne w dorosłym życiu.

 

image_pdfimage_print