Marzec miesiącem kultury irlandzkiej w ZSB – Tydzień 3: Dzień Św. Patryka

Rozpoczynamy celebrowanie Dnia Świętego Patryka!

Na początek zabieramy Was do Irlandii…

Podczas jednego z naszych pobytów na Zielonej Wyspie mieliśmy okazję wziąć udział w paradzie z okazji tego święta. Dziś wszyscy jesteśmy Irlandczykami!! Wszystkim naszym irlandzkim przyjaciołom życzymy Szczęśliwego Dnia Świętego Patryka – Beannachtaí na Féile Pádraig duit! – Happy St. Patrick’s Day to all our Irish friends!

 

Dzień Świętego Patryka jest obchodzony co roku 17 marca na cześć patrona Irlandii – Świętego Patryka. Kim w ogóle był Święty Patryk? Obecnie, Święty Patryk jest patronem Irlandii, ale kim był naprawdę? Święty Patryk urodził się pod koniec IV wieku w dzisiejszej Anglii. Gdy miał 16 lat, został porwany i przewieziony do Irlandii, gdzie został niewolnikiem. Niektóre źródła mówią, że pracował w Irlandii jako pasterz. Tam też odzyskał wiarę, gdyż wcześniej był niewierzący. W Irlandii spędził aż sześć lat, po czym udało mu się uciec  
i wrócić do domu rodzinnego, gdzie został księdzem. Minęło kilka lat, i święty Patryk wrócił do Irlandii, by nawracać pogan  na chrześcijaństwo. Podobno Święty Patryk przy pomocy koniczynki tłumaczył poganom koncepcję Świętej Trójcy. Spędził wiele lat nawracając ludzi na Chrześcijaństwo. Patryk zmarł 17 Marca, ale historie o jego poświęceniu i czynach były opowiadane przez lata. W końcu, uznano go za świętego. Obecnie uznaje się Świętego Patryka jako jedną z najważniejszych postaci w historii chrześcijaństwa.

Jak celebrujemy Dzień Świętego Patryka?

Tego dnia zazwyczaj wszyscy zakładają coś zielonego, bo zielony to narodowy kolor Irlandii. W samej Irlandii tego dnia odbywa się wiele parad, ale nie tylko w Irlandii – na całym świecie również. Wiele ważnych budynków w różnych krajach zostaje podświetlonych na zielono, by uczcić ten dzień. W samej Irlandii, świętowanie dnia Świętego Patryka trwa około pięciu dni. W tym czasie odbywają się nie tylko parady, ale także koncerty, pokazy fajerwerków  i inne atrakcje. W Dzień Świętego Patryka wielu ludzi zasiada w pubach, by napić się irlandzkiego piwa i celebrować kulturę Irlandii. Podobno, Święty Patryk niegdyś odwiedził gospodę, gdzie zamówił drinka. Okazało się, że porcja jest wyjątkowo mała. Nastraszył gospodynię, że jeśli będzie w ten sposób oszukiwać gości, to z piwnicy wyjdzie zamieszkujący ją diabeł. Gospodyni, przerażona, zaczęła nalewać do pełna. Z tego też powodu wznosi się toast Świętemu Patrykowi szklanką whisky.

Według starych legend w Irlandii spotkać można skrzaty nazywane Leprechaunami. Są to istoty złośliwe i obdarzone trudnym charakterem. Oswojenie ich jest prawdziwą sztuką. Mają zamiłowanie do alkoholu i fajki. Często zajmują się wyrobem butów. Trolle te na końcach tęczy mają schowki, w których ukryte są skarby i naczynia wypełnione złotymi monetami. Jeśli komuś uda się złapać Leprechauna i przechytrzyć go, to zdobędzie prawdziwe bogactwo. Dlatego tak wielu Irlandczyków przebiera się za skrzaty.

image_pdfimage_print