Narodowe Czytanie 2019

Kolejna edycja Narodowego Czytania za nami. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania  „Nowele polskie”.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W Zespole Szkół Budowlanych do czytania została wybrana „Katarynka” B. Prusa. Po powitaniu i przedstawieniu historii akcji przez organizatorki spotkania – Annę Szmigiel, Anetę Górniak i Halinę Baran, przyszedł czas na lekturę. Z tekstem mistrzowsko zmierzyli się: Tomasz Kaczkowski – Dyrektor szkoły, Zdzisław Szmyd – Starosta Brzozowski, Marta Częczek – Skarbnik Powiatu Brzozów, Marta Śmigiel – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzozowie, Bogumiła Pilszak – emerytowana nauczycielka ZSB, sierż. szt. Tomasz HałkaKPP w Brzozowie, mł. bryg. Bogdan Biedka z KP PSP w Brzozowie, Rafał Dereń – pracownik ZSB, nauczycielki – Magdalena Folczyk i Halina Baran oraz uczniowie – Kornelia Florczak, Emilia Pawlikowska, Szymon Laskoś i Małgorzata Piś. Doskonała interpretacja wzbogacona muzyką przeniosła słuchaczy w świat bohaterów noweli i dostarczyła im wielu wzruszeń. W finale spotkania zabrzmiała piosenka „Życie jest nowelą” w wykonaniu Ani Rygiel. Kończąc spotkanie, dyrektor wręczył wszystkim uczestnikom specjalne podziękowania oraz słodkie upominki – pierniki z logo Narodowego Czytania.

Do zobaczenia za rok!

zobacz zdjęcia

image_pdfimage_print