Obóz edukacyjny dla uczniów z ZSB i ZSE w Brzozowie w ramach programu Interreg

W dniach 6-8 października 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie brali udział w obozie edukacyjnym w Tarnowie, zorganizowanym w ramach projektu „Nauczyciel i uczeń po obu stronach ekranu” – transformacja cyfrowa szkół w czasach pandemii. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.

Pierwszym punktem programu były warsztaty bezpieczeństwa cyfrowego zorganizowane dla uczniów w Fabryce Przyszłości, a prowadzone przez trenerów Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. Uczestnicy poznali zasady tworzenia bezpiecznych haseł oraz narzędzia do przechowywania i zarządzania nimi. Kolejnym tematem spotkania były kwestie związane z dbaniem o własny wizerunek w Internecie. Młodzież zdobyła wiedzę na temat tego, jakich ustawień należy użyć w portalach społecznościowych, aby skutecznie zabezpieczyć swój profil. Uczestnicy warsztatów poznali również metody weryfikacji informacji dostępnych w sieci, dowiedzieli się, czym są fake newsy, co znaczy zjawisko deepfake oraz w jaki sposób je rozpoznawać. Wiedza ta dopełniona została informacjami na temat wyłudzania danych. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega phishing, poznali typowe przykłady kradzieży danych oraz sposoby jak się przed nim bronić. Wszystkie omawiane tematy osadzone były w realiach nauki i pracy zdalnej oraz obcowania z nowymi technologiami, które w okresie pandemii Covid-19 były podstawowym narzędziem używanym przez wszystkich uczestników procesu edukacyjnego.

W drugim dniu Edukampu uczniowie uczestniczyli w grze terenowej „Poznaj Tarnów”. Podczas rozgrywki uczestnicy zostali podzieleni na 4 zespoły zadaniowe, aby w formule rywalizacji, jednej z aktywizujących metod dydaktycznych, konkurować ze sobą, zdobywając punkty za realizację różnego typu zadań w terenie. Uczniowie odwiedzili ciekawe miejsca, poznali znane osoby związane z miastem oraz mające wpływ na historię Tarnowa. W trakcie gry uczestnicy korzystali z nowoczesnych narzędzi cyfrowych, mobilnych aplikacji oraz stron pozwalających zgłębiać wiedzę. Pracując w grupach, uczyli się współpracy, podziału zadań i odpowiedzialności za realizację wyznaczonych celów, a wszystko to odbywało się w doskonałej atmosferze zmagań z innymi zespołami. W rozgrywki angażowali się także nauczyciele – opiekunowie poszczególnych grup.

8 października 2021 r. zajęcia odbywały się ponownie w Fabryce Przyszłości. Ostatni dzień warsztatów poświęcony był tematyce logicznego i kreatywnego myślenia. W czasie spotkania uczestnicy poznali zasady programowania z wykorzystaniem Skribotów wchodzących w skład edukacyjnego laboratorium przyszłości SKRILAB. Jedno z zagadnień dotyczyło problemów związanych z projektowaniem najwyższych budynków, aby następnie w praktyce przećwiczyć możliwości klocków SkriKit i powalczyć o miano najlepszego projektanta wysokich konstrukcji. Na koniec warsztatów odbyły się walki robotów. Tak przeprowadzone zajęcia wpisują się w nowe doświadczenia nauczycieli w zakresie pracy zdalnej oraz wykorzystują przyszłościową metodę aktywizującą uczniów, łączącą różne obszary wiedzy -STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics – nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria, nauki humanistyczne, matematyka).

Pełni wrażeń i nowych doświadczeń uczniowie wrócili do domów. Zdobyta wiedza i umiejętności posłużą im w życiu codziennym. Mogą wykorzystać poznane aplikacje i narzędzia cyfrowe w nauce i w przyszłej pracy.

Marzanna Owsiany, Robert Ząbek.

 

image_pdfimage_print