Podsumowanie pobytu uczniów na praktykach w Irlandii.

               W dniach od 20 lutego do 17 marca 2017 r. 15 uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik budownictwa przebywało w irlandzkim mieście Mallow na praktykach zawodowych realizowanych w ramach projektu „Praktyki w Irlandii szansą na lepszy start w zawodową przyszłość.”

Projekt jest realizowany w Zespole Szkół Budowlanych od 1 września 2016 do czerwca 2018 i jest w całości finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

18 lutego 2017 r. grupa uczniów wraz z opiekunem wyruszyła z lotniska w Rzeszowie do Dublina. Po długiej podróży uczniowie zameldowali się w Mallow. Wszyscy uczestnicy mieli zapewnione zakwaterowanie u rodzin goszczących. W pierwszym tygodniu pobytu odbywały się zajęcia z języka angielskiego, dzięki którym uczniowie powoli przystosowywali się do komunikacji w środowisku anglojęzycznym. Również w pierwszym tygodniu miało miejsce szkolenie Safe Pass obowiązkowe dla wszystkich osób pracujących w branży budowlanej.

W poniedziałek drugiego tygodnia pobytu uczniowie zostali przedstawieni swoim pracodawcom. Ośmioosobowa grupa uczniów udała się do oddalonego o ok. 30 km Cork, gdzie rozpoczęli praktyki w zakładach  Greenrock Home Construction, Northwood Building and Renovation oraz A&D Building and Maintenance. Pozostałe osoby rozpoczęły pracę w zakładach w Mallow takich jak Fitzgerald Construction, Mc Auliffe Bros Plasterers, Eamonn Fuller Construction,  OAM Stone Walk, Castle Landscape and Groundworks. Podczas praktyk uczniowie wykonywali takie czynności jak murowanie, tynkowanie ścian, prace rozbiórkowe, drobne prace kamieniarskie, malowanie ścian, prace porządkowe w miejscu pracy, przygotowywanie materiałów budowlanych, pomoc przy wylewkach.

Część uczniów za dobrze wykonywaną pracę otrzymała wynagrodzenie.

Naszym partnerem jest firma Your International Training, która zadbała o organizację pobytu pod względem zakwaterowania, wyżywienia, doboru uczestników do miejsc praktyk, zapewniła transport z lotniska oraz zorganizowała kurs  językowy i wycieczki krajoznawcze.

 

W ramach programu kulturalnego odbyły się wycieczki do Cliffs of Moher, Killarney National Park i Cork City. Dodatkowo została zorganizowana wycieczka do Blarney Castle. Z uwagi na fakt, iż w trakcie pobytu wypadało najważniejsze święto narodowe Irlandii, Dzień Świętego Patryka, uczniowie uczestniczyli w paradzie z tej okazji w Cork. W ramach poznawania kultury i obyczajów Irlandii została zorganizowana wizyta w tradycyjnym irlandzkim pubie.

Kolejna grupa uczniów wyjedzie na praktyki już w październiku tego roku.

Pomimo zmiennej pogody, która zapewnia przegląd wszystkich pór roku w ciągu jednego dnia, nasz pobyt na zielonej wyspie będzie niezapomniany dostarczył  wielu wrażeń oraz przyczynił się do rozwoju naszych umiejętności zawodowych i językowych.

zobacz zdjęcia

image_pdfimage_print