Rekolekcje wielkopostne

Czas rekolekcji wielkopostnych to okres, gdy człowiek sięga w głąb siebie, stawia sobie fundamentalne pytania dotyczące swojej osoby i swego stosunku do Boga. Tegoroczne rekolekcje dla młodzieży Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Ekonomicznych wygłosił ks. Krzysztof Bieńczak, a ich motywem przewodnim były słowa: „Kimże jest Pan, abym musiał słuchać Jego Słowa”. W trakcie nabożeństwa uwielbienia można było skorzystać z sakramentu pokuty. Zwieńczeniem wielkopostnych ćwiczeń duchowych była msza święta.

Z inicjatywy dyrektora naszej szkoły T. Kaczkowskiego program rekolekcji został znacząco wzbogacony. W pierwszym dniu (12.03.2018 r.) młodzież z naszej szkoły oraz z ZSE w Brzozowie wzięła udział w spotkaniu z więźniami Zakładu Karnego w Jaśle. Przedstawiając historię swojego życia, podkreślali, jak uzależnienie od alkoholu połączone z brakiem odpowiedzialności może przekreślić życiowe plany. Przekonałem się na własnej skórze, że przedmioty materialne szczęścia nie dają, przynajmniej na dłuższą metę. Jeśli nie masz bogatego wnętrza, bogactwo zewnętrzne nie wystarczy. Wcześniej, czy później cię zgubi. Po prostu życie stanie się puste i zaczniesz wypełniać tę pustkę różnymi poprawiaczami nastroju, na przykład alkoholem. Pomyślcie wszyscy o tym, pochylcie się nad tym problemem. Zróbcie to, póki czas, na wolności, a nie jak ja, za kratkami – podsumował swoje wystąpienie Robert, któremu minęło dwa lata odsiadki z pięcioletniego wyroku.

W drugim dniu uczestnicy rekolekcji wysłuchali  referatu dr. Mariusza Krzysztofińskiego z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o życiu i działalności metropolity przemyskiego arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. W 100-lecie jego urodzin Sejm RP ustanowił go jednym z patronów roku 2018. O swoich spotkaniach z „biskupem niezłomnym”  opowiadał także goszczący w naszej szkole Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż, podkreślając jego ogromną rolę we wspieraniu opozycji antykomunistycznej.

Podczas spotkania wręczono również nagrody laureatkom Konkursu Biblijnego zorganizowanego w Zespole Szkół Budowlanych: Paulinie Rogoz (1 miejsce), Julii Bąk (2 miejsce) i Ewelinie Czubie (3 miejsce).

 

image_pdfimage_print