Wycieczka do fabryki AUTOSAN w Sanoku

Jesienią tego roku, uczniowie klas 3A oraz 3D branżowej szkoły I stopnia, kształcący się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, uczestniczyli w wycieczce do fabryki autobusów AUTOSAN w Sanoku. Wyjazd zainicjował i zorganizował pan Marek Bajko, nauczyciel przedmiotów mechanicznych i informatyki z naszej szkoły, aby uczniowie mogli zobaczyć wykorzystanie w praktyce wiedzy i umiejętności, które nabywają podczas swojego procesu kształcenia w zawodzie.

Podczas zwiedzania uczniowie zapoznali się z halą i lokalizacją produkcji oraz poznali poszczególne etapy powstawania autobusu: od cięcia i zaginania blach, poprzez spawanie, lakierowanie, aż do końcowego montażu elementów wyposażenia oraz konfiguracji autobusu. Uczniowie mogli zapoznać się również z pracą na konwencjonalnych i numerycznych maszynach oraz centrach frezarskich i tokarskich.

Uczniowie naszej szkoły, jako pierwsi, mogli zobaczyć nowoczesny, zeroemisyjny autobus wodorowy Sancity 12 LFH, wyprodukowany przez fabrykę AUTOSAN oraz wzięli udział w pokazie  zabytkowych autobusów H09 z 1957 r. i  A1010T, które fabryka odkupiła i odrestaurowała. Wycieczkę zakończyła wizyta w laboratorium pomiarowym, gdzie sprawdzane są materiały od dostawców, w celu weryfikacji gwarantowanych parametrów, oraz narzędzia pomiarowe, którymi posługują się pracownicy.

Dziękujemy spółce AUTOSAN za umożliwienie zwiedzania fabryki przez naszych uczniów. Szczególne podziękowania należą się dyrektorowi produkcji, panu Pawłowi Tralewiczowi, który oprowadzał nas po fabryce i opowiadał o najciekawszych jej miejscach. Podziękowania należą się również dyrekcji szkoły, która zapewniła transport uczniów do Sanoka. Opiekę nad młodzieżą sprawowali p. Łukasz Pelc oraz p. Marek Bajko.

image_pdfimage_print