Wycieczka na Wyżynę Kielecko-Sandomierską

W dniach 21-22 maja 2018 r. klasy I TB1 i II TB1 uczestniczyły w wycieczce dydaktycznej śladami historii i przeszłości geologicznej Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej.Trasa dwudniowego wyjazdu obejmowała Sandomierz, Świętą Katarzynę, Chęciny i Kielce. W programie zwiedzania Sandomierza znalazły się: spacer po wzgórzu staromiejskim, zwiedzanie bazyliki katedralnej i kościoła św. Jakuba, przejście podziemną trasą turystyczną, wejście na taras widokowy przy Bramie Opatowskiej oraz przejście sandomierskimi wąwozami. Święta Katarzyna to miejsce naszego noclegu i ważny punkt wypadowy na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. To także raj geologiczny. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej wprowadzającej ich w świat minerałów, skał i skamieniałości. Mieli także możliwość zapoznania się z technikami obróbki kamieni ozdobnych i szlachetnych w Galerii Tajemnic Klejnotów. Następnie zdobywali Łysicę, wędrując pasmem gołoborzy. Pierwszy dzień zakończył się ogniskiem przy schronisku młodzieżowym.

W drugim dniu poznawaliśmy tajemnice średniowiecznego zamku królewskiego w Chęcinach, weszliśmy na basztę widokową, a także zwiedzaliśmy samo miasteczko położone w otoczeniu kamieniołomów. Popołudnie spędziliśmy w Kielcach,  spacerując ul. H. Sienkiewicza aż do Pałacu Biskupów Krakowskich. 

zobacz zdjęcia

                               Lucyna Wojtowicz

image_pdfimage_print