Rok Tadeusza Kościuszki

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Sił Zbrojnych i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość. Zajmuje on szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość. Wyznawane przez niego ideały są ponadczasowe, do dziś stanowiąc wzór postawy patriotycznej.

Tradycja Kościuszkowska jest jednym z najdrogocenniejszych składników naszego narodowego dziedzictwa. My, uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych imienia Tadeusza Kościuszki, także pragniemy ją kultywować. W związku z tym 1 grudnia 2017 r. zorganizowaliśmy akademię poświęconą naszemu Patronowi. W pierwszej części uczestnicy spotkania obejrzeli film „Kościuszko – człowiek, który wyprzedził swoje czasy”. Przybliżył on postać generała, dostarczając wielu interesujących informacji, których nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach. Część druga to montaż słowno-muzyczny eksponujący ważne, historyczne wydarzenie: złożenie przez T. Kościuszkę przysięgi w 1794 roku na Rynku Głównym w Krakowie    i ogłoszenie tym samym aktu powstania narodowego.

Rozstrzygnięto także konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną: „Mistrz pięknego czytania” oraz konkurs na plakat i prezentację dotyczącą T. Kościuszki. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczycielek: Anety Górniak, Anny Szmigiel i Haliny Baran.

zobacz zdjęcia

Samorząd Uczniowski

 

 

 

image_pdfimage_print