Technik architektury krajobrazu zdobywa wiedzę i umiejętności w zakresie planowania i projektowania terenów zieleni miast i obszarów wiejskich, nadzorowania pielęgnacji parków, starodrzewu, produkowania roślin ozdobnych. Technik architektury krajobrazu prace wykonuje na wolnym powietrzu, w szklarniach oraz w pomieszczeniach biurowych i pracowniach architektonicznych.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- OGR.03 Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu,
- OGR.04 Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu.
Sylwetka absolwenta
Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik architektury krajobrazu będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- urządzania i pielęgnacji terenów zieleni i zadrzewień,
- pielęgnowania i konserwacji istniejących i nowo projektowanych elementów architektury krajobrazu,
- projektowania elementów architektury krajobrazu z zachowaniem wymogów estetycznych i ekologicznych,
- prowadzenia uproszczonej rachunkowości, sporządzania kosztorysów oraz stosowania zasad marketingu w działalności związanej z architekturą krajobrazu.
Technik architektury krajobrazu znajdzie zatrudnienie:
- w jednostkach opracowujących projekty zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu,
- w jednostkach realizacyjnych i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu,
- w jednostkach administracyjnych sprawujących nadzór nad obiektami architektury krajobrazu,
- w jednostkach administracji samorządowej, m.in. w wydziałach: geodezji i kartografii, ochrony środowiska, kształtowania i pielęgnacji zieleni itp.,
- w placówkach służb ochrony zabytków i ochrony przyrody,
- u właścicieli obiektów krajobrazowych,
- w szkółkach drzew, krzewów i roślin ozdobnych.
Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
Szkoła dysponuje nowoczesnymi pracowniami wyposażonymi w tablice multimedialne, wizualizery, komputery z dostępem do Internetu wraz z drukarką, ploterem oraz stanowiska komputerowe dla uczniów. Przy opracowaniu projektów dokumentacji i kosztorysów robót związanych z projektowaniem elementów małej architektury wykorzystuje się oprogramowanie Norma Pro, Autocad, Wymarzony ogród 3.1.
Praktyczna nauka zawodu odbywa się w budynku Warsztatów Szkolnych oraz na terenie wokół szkoły. Zajęcia realizowane są w pracowniach przystosowanych do prowadzenia robót ziemnych związanych z architekturą krajobrazu. W pracowniach znajdują się niezbędne narzędzia i sprzęt mechaniczny niezbędny do realizacji tematyki zajęć takie jak: wertykulator, glebogryzarka, zagęszczarki, kosiarki, podkaszarki, traktorek z przyczepką.